Jazyk:

EN

Krása & strava

Existuje mnoho mýtů a otázek týkajících se alkoholu a krásy.

Způsobuje alkohol obezitu? Ničí vám pokožku? Budou vaše vlasy lesklejší, když si je propláchnete v pivě? Toto jsou pouze některé z mnoha mýtů, které obklopují alkohol v souvislosti s krásou a dietou.

Váha a výživa

Nadměrné pití alkoholu může samozřejmě přispět k nárůstu váhy, stejně jako nadměrná konzumace téměř čehokoliv.

Nicméně výzkumy nepotvrdily žádnou jednoznačnou souvislost mezi pitím alkoholu a obezitou. Hlavní důvody obezity jsou nadměrný přísun kalorií a zpomalený metabolismus. Důležitou roli můžou hrát i individuální genetické dispozice.

Mnoho dospělých pije pivo odpovědně a udržuje si svoji váhu. Pro srovnání, alkohol obsahuje méně kalorií než tuk, ale více než uhlovodany nebo bílkoviny. V pivě žádný tuk nenajdeme a všechna piva mají relativně nízký obsah uhlovodanů a sodíku.

Vzhledem k tomu, že pivo je vyrobeno z blahodárných surovin jako sladový ječmen, chmel, obiloviny, slad, kvasinky a voda, je zdrojem přírodních antioxidantů, má vysoký obsah vitaminů B, flavonidů a minerálů (jako např. draslík a hořčík), a je zdrojem rozpustné vlákniny.

Čím má pivo větší obsah alkoholu, tím má samozřejmě více kalorií. Kalorická hodnota třetinky piva se pohybuje v rozmezí 100 a 145 kalorií v závislosti na typu piva. Třetinka jednoho z našich ležáků obsahuje zhruba 145 kalorií. Pro porovnání, stejné množství hroznové šťávy obsahuje asi 192 kalorií, třetinka plnotučného mléka asi 204 kalorií, třetinková plechovka sycené limonády pak zhruba 150 kalorií. Voda a neslazený čaj nemají žádné kalorie. Pytlík slaných bramborových lupínků (30 dkg), které se často k pití konzumují, obsahuje přibližně 150-155 kalorií. Existuje široký výběr piv s různými kalorickými hodnotami a obsahem uhlovodanů, ze kterých si můžete vybrat.

Přes různé údaje uváděné v populárních publikacích o stravování, pivo obsahuje malé nebo dokonce vůbec žádné množství sladového cukru a ostatních cukrů. Během varného procesu je ječný slad rozvařen a výsledná tekutina obsahuje sladový cukr, nicméně během kvašení kvasinky tento cukr spotřebovávají a přeměňují jej na alkohol; zároveň přitom vzniká přirozené nasycení oxidem uhličitým.

Některé ženy a dokonce i muži, aby vykompenzovali kalorický příjem z piva, vědomě vynechávají jídlo. Tento postup, který je někdy nazýván 'drinkorexie', není příliš rozumný. Stav opilosti se s prázdným žaludkem může dostavit rychleji, protože hladina alkoholu v krvi bude rychleji stoupat. Hrozí tedy riziko silné intoxikace již po menším množství vypitého alkoholu.

Strava každého z nás i genetické dispozice jsou odlišné. Pro stanovení vhodných stravovacích návyků a tělesného cvičení může být prospěšná konzultace s vaším lékařem nebo zdravotnickým odborníkem.

Alkohol a vaše pokožka

Vaši pokožku ovlivňuje mnoho věcí ve vašem životním stylu a prostředí, včetně klimatu, ve kterém žijete, kolik si dopřáváte spánku, systém vytápění a klimatizace, kterému jste vystaveny, množství sodíku ve vaší stravě, vaše léky, které pravidelně užíváte, výrobky pro péči o pokožku a způsob, jak se o ni denně staráte.

Abyste se vyhnuli dehydrataci vaší pokožky, bez ohledu na to, co konzumujete nebo čemu jste vystaveni, je důležité mít dostatečný přísun tekutin. Základním pravidlem je pít během dne hodně vody a v případě, že žijete v suchém, teplém klimatu, nebo během vysokých teplot, svůj příjem vody ještě zvyšte.

Alkohol funguje jako diuretikum, které může vysušit vaši pokožku, obzvláště pokud je konzumován ve velkém množství. Pokud máte sklony k vysoušení pokožky, omezte konzumaci alkoholu tím, že budete pít slabší piva a střídat je s vodou.

Na druhé straně je pivo plné vitaminů B a pivovarských kvasnic, které mají vyživující a čistící účinky. Stejně jako u všeho v životě, klíčem je umírněná spotřeba.

Pivo a vlasy

Bohužel neexistuje důkaz toho, že by proplachování vlasů v pivu přispělo k jejich vyššímu lesku.

Stručně

  • Ačkoliv mnoho otázek týkajících se alkoholu je stejně důležitých pro obě pohlaví, v určitých situacích mají ženy zvláštní schopnost vnímat začínající problém s alkoholem
  • Kalorická hodnota třetinky piva je srovnatelná s mnoha jinými nápoji, avšak pivo obsahuje méně tuku, cukru a uhlovodanů než mnohé jiné nápoje
  • Obecně platí, že hlavně nadměrný přísun kalorií a nedostatek pohybu přispívají ke vzniku obezity
  • Pivo obsahuje mnoho prospěšných surovin a je zdrojem antioxidantů, vitaminů B, flavonidů, minerálů a vlákniny; vitaminy B a pivní kvasnice mají vyživující a čistící účinky
  • Alkohol v pivu funguje jako diuretikum a jeho nadměrná konzumace může mít za následek vysoušení pokožky
  • Neexistuje důkaz, že pivo přispívá ke zvýšení lesku vlasů

Co by vás také mohlo zajímat

Odkazy na externí webové stránky v angličtině