Jazyk:

EN

Bezpečná zábava

Jít na pivo s přáteli je příjemná zábava, ale nadměrné pití může ohrozit vaši bezpečnost.

Budete-li při vaší zábavě s přáteli pít přesmíru, vaše soudnost může být narušena, vaše pozornost oslabena a nevědomky se můžete dostat do riskantní situace.

Nápoje s příměsí jiných látek (tzv. Drink spiking)

Tzv. "drink spiking" je nezákonné přimíchání drogy nebo léku do pití druhé osoby, bez jejího vědomí, s úmyslem jí ublížit.

Příznaky se mohou lišit podle toho, jaká látka byla do nápoje přimíchána. Drink spiking se může projevovat např. dezorientací, závratěmi, halucinacemi, zvedáním žaludku nebo zvracením.

Do nápoje může být přimícháno jakékoli farmaceutikum. Nejčastěji je do pití přimícháván flunitrazepham, též známý jako rohypnol, používaný za účelem sexuálního zneužití omámené osoby.

Abyste se uchránili před přimícháním drog do vašeho pití, pijte pivo z lahve nebo plechovky – je těžší přidat drogu do lahve či plechovky než do sklenice. Svoje pití si hlídejte a nenechávejte ho bez dozoru. Nikdy nepřijímejte pití od lidí, které neznáte a ve které nemáte důvěru.

Pokud začnete pociťovat příznaky toho, že vám byla do nápoje přimíchána droga, požádejte kamaráda, kterému důvěřujete, případně odpovědného pracovníka podniku o asistenci a neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Agresivita

Nikdo by neměl být vystaven nežádoucí agresivitě, která může vést k násilí a zneužití. Bohužel po světě chodí různé typy lidí.

Když se bavíte a konzumujete přitom alkohol, je důležité pít přiměřeně, abyste měly vždy kontrolu nad sebou a abyste si neustále všímaly svého okolí.

Následuje několik doporučení, které byste měly zvážit předtím, než se půjdete bavit s přáteli:

  • Naplánujte si večer předem. Rozmyslete si, kam se půjdete bavit. Půjdete-li do restaurace se najíst a napít, je pravděpodobnější, že budete pít rozumněji, než když se půjdete bavit do nabitého, hlučného baru
  • Mějte rozmyšlený plán na závěr večera. Vezměte si s sebou telefonní číslo na solidní taxislužbu. Nenasedejte do neoficiálních, nelicencovaných taxíků. Další možností je určit si řidiče, na kterého se můžete spolehnout, že nebude pít a bude moci řídit
  • Pohybujte se ve skupině, nikdy sama
  • Vždy u sebe mějte mobilní telefon

Nejlepší ochrana je nepít přesmíru a vyhnout se neznámým nebo nedůvěryhodným lidem. Pokud se k vám bude někdo chovat agresivně, odpovězte zdvořile a raději odejděte. Když odcházíte z podniku, nikdy ho neopouštějte sama. Dobrým pomocníkem může být osobní alarm. Samozřejmě nikdy neřiďte pod vlivem alkoholu – odvoz si zařiďte jinak.

Stručně

  • Ačkoliv mnoho otázek týkajících se alkoholu je stejně důležitých pro obě pohlaví, v určitých situacích mají ženy zvláštní schopnost vnímat začínající problém s alkoholem
  • Předejděte nenápadnému přimíchávání cizích látek do vašeho pití tím, že jej nenecháte bez dozoru a raději pijte z plechovky nebo lahve
  • Pro vaši večerní zábavu si vyberte bezpečný podnik a ujistěte se, že budete mít, jak se dostat bezpečně domů
  • Když se večer bavíte, zůstaňte neustále ve společnosti lidí, kterým důvěřujete a nikdy se nedostaňte do situace, kdy byste byla sama

Co by vás také mohlo zajímat

Odkazy na externí webové stránky v angličtině