Jazyk:

EN

Pití a řízení pod vlivem alkoholu

Pití alkoholických nápojů v kombinaci s řízením je nebezpečné

Pití pod vlivem alkoholu je nebezpečné nejen pro vás, ale i pro vaše spolucestující, pro chodce, další řidiče, nebo kohokoli a cokoli, co se vám dostane do cesty. Čím více toho vypijete, tím vyšší je pravděpodobnost, že dojde k nehodě - v nejhorším případě se smrtelnými následky.

Řízení vyžaduje nejrůznější dovednosti, neboť jízdní podmínky se neustále mění. Řidič musí být neustále na pozoru, musí rychle reagovat na případné nebezpečné situace, dobře vidět a správně odhadovat vzdálenost i rychlost. Alkohol negativně ovlivňuje některé tělesné funkce, například ostrost vidění, schopnost správného úsudku a rychlost reakce. Pokud jsou tyto funkce ztíženy, pravděpodobnost nehody roste. Řidiči pod vlivem alkoholu mají zároveň tendenci nepoužívat bezpečnostní pásy a častěji překračují rychlostní omezení, a tím výrazně zvyšují riziko vážných zranění i smrtelných nehod.

Každé nehodě, zranění nebo ztrátě života v důsledku řízení v opilosti se lze vyhnout.

Než usednete za volant pod vlivem alkoholu, chvilku přemýšlejte.

Existuje řada osvědčených možností jak se nezodpovědnému a nebezpečnému řízení v opilosti vyhnout. Možná vyžadují trochu více plánování, ale mohou zachránit život, potenciálně ten váš.

 • Stanovte „určeného řidiče“.
 • Vezměte si taxi.
 • Použijte MHD.
 • Požádejte někoho, aby vás vyzvedl.
 • Zařiďte si ubytování přes noc.

Usednout za volant pod vlivem alkoholu nelze chápat jako další možnost - je to nezodpovědné a může to někoho stát život.

Také je to protizákonné.

Řízení pod vlivem alkoholu není jen nezodpovědné a nebezpečné: je zároveň trestné.

Při řízení pod vlivem se vystavujete trestnímu postihu, jako je např. vysoká pokuta, ztráta řidičského oprávnění, případně i odnětí svobody. Vězení za řízení v opilosti vás může připravit o vaši pověst, sebeúctu, rodinu, přítele a možnosti kariérního postupu.

V řadě zemí se přistupuje k měření hladiny alkoholu v krvi řidiče, aby se stanovila míra opilosti v rámci kontroly dodržování platných zákonů.

Hladina alkoholu v krvi představuje koncentraci alkoholu v jednotce krve a vyjadřuje se jako hmotnostní poměr alkoholu v daném objemu krve. Závisí na objemu vypitých alkoholických nápojů, rychlosti konzumace, jak rychle byl alkohol vstřebán do těla a na rychlosti metabolismu.

Na hladinu alkoholu v krvi má vliv i pohlaví konzumenta, objem tělesného tuku, hmotnost, množství potravin v žaludku a další hlediska. Hodnota hladiny může narůstat i poté, co přestanete pít.

Povolené mezní hodnoty hladiny alkoholu v krvi u řidičů závisí na legislativě jednotlivých zemí a mohou být v rozmezí od 0 % (žádný alkohol) až cca 0,08 %.

Chcete-li se vyhnout četným důsledkům, ať již právním, osobním nebo společenským, máte pouze jednu bezpečnou volbu: pokud pijete, nesedejte za volant.

Vystřízlivění

Pokud jste pili, alkohol z těla dostane pouze čas.

Káva, studená sprcha, ani jiné tzv. nápravy nijak nesníží hladinu alkoholu v krvi, ani nesníží dopady alkoholu na vaši schopnost bezpečně řídit.

Stáhnout příručky

Stáhnout příručky

Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.

Zobrazit příručky

Co by vás také mohlo zajímat

Stručně

 • Nikdy neřiďte pod vlivem alkoholu – zorganizujte to jinak.
 • Alkohol negativně ovlivňuje schopnost úsudku, ostrost vidění i dobu reakce.
 • Řízení pod vlivem alkoholu je porušováním zákonů.
 • Na hladinu alkoholu v krvi má vliv pohlaví, množství tuku v těle a přítomnost potravin v trávicí soustavě.
 • Hladina alkoholu v krvi může narůstat i poté, co přestanete pít.
 • Vystřízlivění si žádá čas, jiná cesta neexistuje.

Odkazy na externí webové stránky

Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.