Jazyk:

EN

Těhotenství

Alkoholu byste se měli v době těhotenství vyhýbat - to platí i pro velmi malé dávky

Těhotné ženy a dívky by alkohol buď neměly pít vůbec, nebo by se před konzumací alkoholických nápojů měly poradit s odborníkem.

PhDr. Ilona Preslová, psycholožka a odbornice na protidrogovou léčbu, hovoří o alkoholu ve vztahu k těhotenství, kojení a mateřství obecně.

Jaké jsou názory dalších lékařů?

Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. radí: „Těhotné ženy by alkohol neměly konzumovat pokud možno vůbec. Existují vědecké důkazy o tom, že přílišná konzumace alkoholu během těhotenství s sebou nese značné riziko trvalého poškození dítěte.“

MUDr. Jiří Dort, PhD., dále uvádí: „Rizika nízké hladiny alkoholu nebo příležitostného požívání jsou málo známá. Děti, prenatálně vystavené takřka permanentní nízké až střední hladině alkoholu, mohou mít poruchy duševní činnosti či vrozené vady somatické. Rizikové je zejména nárazové pití. Klíčovým ukazatelem je podle experimentálních výsledků vrcholová hladina alkoholu v krvi. Opakované epizodické pití představuje vysoké riziko pro plod. Pití alkoholických nápojů v graviditě mírně zvyšuje riziko potratu, ale riziko předčasného porodu je zřetelně vyšší. V odborné literatuře je za rozhodující rizikový faktor možného poškození plodu považována již zmíněná vrcholová hladina alkoholu v krvi. Z toho lze usuzovat, že není-li navozena významnější hladina alkoholu v krvi, pak by plod neměl být ohrožen.“ (zdroj )

Důsledky pro plod

Pokud žena konzumuje alkoholické nápoje v době těhotenství, alkohol se přenáší krevním oběhem do placenty a dále do krve plodu. To může mít dopady na zdravý vývoj plodu a způsobit řadu novorozeneckých vad jako např. fetální alkoholový syndrom (FAS). Lidé, kteří utrpěli FAS, mohou vykazovat anomálie v oblasti obličeje, mohou trpět zpomaleným růstem nebo poškozením mozku. Mezi další novorozenecké vady spojované s pitím v době těhotenství patří vady srdce a ledvin, nedoslýchavost, slabozrakost, rozštěp rtu, poškození mozku a poruchy činnosti centrální nervové soustavy.

Vliv na reprodukci

Existují studie, které se snaží zjistit, zda pití alkoholu nějak neovlivňuje dobu potřebnou k otěhotnění. (zdroj ) 
Některé zatím žádný vliv neprokázaly, jiné zjistily, že intenzivní pití může být spojováno s neplodností, zvláště u žen starších 30 let. V roce 2003 bylo dále zjištěno, že pití alkoholu může vést k selhávání léčby neplodnosti.
Testování bylo uskutečněno v USA na 220 neplodných ženách.“ (zdroj )
Existuje souvislost mezi konzumací alkoholu a rizikem potratu? Na toto téma bylo provedeno již několik studií , ale zatím nelze prokázat jasnou spojitost. (zdroj ) Přesto platí, že by se ženy měly vyvarovat pití alkoholických nápojů na počátku těhotenství, ale i v jeho průběhu. „Konzumace alkoholu v těhotenství (v dávce 1 nápoj více než 4x týdně) vede ke zvýšení rizika předčasného porodu a k možnosti poškození plodu (tzv. fetální alkoholový syndrom). (zdroj )

Kojení

„Každá žena, která kojí, musí pamatovat na blaho své i svého dítěte. Alkohol obsažený v mateřském mléce pozměňuje jeho chuť a může tak dále narušit kojení. Dítě špatně saje, je neklidné, křičí apod. Denní přívod alkoholu mateřským mlékem může způsobit poškození mozku a narušit následný celkový vývoj dítěte. V dalším období předškolního i školního věku mohou postižené děti jevit poruchy pozornosti s hyperaktivitou, ale i jiné odchylky od normálního neuropsychického vývoje. To ovlivní celou jejich budoucnost.“ (zdroj )

Pití na straně otce

Nadměrné pití na straně otce může rovněž způsobovat zdravotní problémy u potomka, jako např. vady kardiovaskulární soustavy, nízkou porodní hmotnost a poruchy imunitního systému.

Co říká věda?

Co říká věda?

Literatura a odkazy na další informace o otázkách zdraví.

Dozvědět se více
Stáhnout příručky

Stáhnout příručky

Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.

Zobrazit příručky
Podnikněte kroky

Podnikněte kroky

Pokud chcete v době těhotenství pít alkohol, poraďte se s lékařem nebo zdravotním specialistou.

Alkohol a lidské tělo

Alkohol a lidské tělo

Podívejte se, co se stane, když se napijete.

Podívejte se

Co by vás také mohlo zajímat

Stručně

  • Pití alkoholu v době těhotenství může mít negativní dopady na vývoj plodu.
  • Konzumace alkoholu může způsobit řadu novorozeneckých vad jako např. FAS.
  • Lékaři se dosud neshodli na tom, jakou míru pití v době těhotenství lze považovat za bezpečnou.
  • Nadměrná konzumace alkoholu na straně otce může přispět k problémům plodu.
  • Nadměrné pití může být spojováno s neplodností žen starších 30 let.

Odkazy na externí webové stránky

Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.