Otrava alkoholem vzniká v důsledku vypití nebezpečného množství alkoholu. Může mít smrtelné následky; v případě přežití může dojít k nevratnému poškození mozku.
V případě vypití nadměrného množství alkoholu se zpomaluje dýchání a do mozku se nedostává dost kyslíku. Ve snaze vypořádat se s dávkou alkoholu a nedostatkem kyslíku mozek vypne tělesné funkce řídící dýchání a srdeční tep. Pokud k tomuto dojde, příslušná osoba může zemřít.
Zvláště nebezpečné je rychlé nadměrné pití, protože člověk může požít smrtelnou dávku alkoholu ještě před tím, než ztratí vědomí. Nejlepší volbou je vždy pít střídmě a neúčastnit se závodů v pití, kde se alkohol konzumuje v nadměrném množství nebo příliš rychle.
Otrava alkoholem je pravděpodobnější u nezletilých nebo nezkušených konzumentů.
Otrava alkoholem je nejčastěji spojována s vypitím nadměrného množství alkoholu v krátkém čase. Přečtěte si více o nadměrném pití.
Vybrané příznaky možné otravy alkoholem:
Osoba může utrpět otravu alkoholem i bez některého z výše uvedených příznaků. Máte-li podezření na otravu alkoholem, okamžitě vyhledejte rychlou lékařskou pomoc.
Nikdy nenechte dotyčného, aby se "z toho vyspal" - tato chyba by se mu mohla stát osudnou. Hladina alkoholu v krvi může narůstat i poté, co osoba upadne do bezvědomí.
Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.
Zobrazit příručkyPři otravě alkoholem je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Jak byste měli postupovat:
Nepokoušejte se danou osobu vystřízlivět pomocí černé kávy nebo studené sprchy – nebude to fungovat – ani ji neponechávejte se z opilosti vyspat. Nemusela by se již probudit.
Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.