Jazyk:

EN

Nádorová onemocnění

Alkohol může být příčinou vzniku některých typů nádorových onemocnění

Ke vniku karcinomu může přispět řada různých faktorů, např. dědičnost, skladba konzumovaných potravin a pití, otázky životního stylu nebo životní prostředí, ve kterém bydlíme a pracujeme.

Zejména v posledních letech se objevují studie možných dopadů konzumace alkoholu na vznik nádorových onemocnění, přičemž některé organizace došly k závěru, že pití alkoholu může některé typy nádorových onemocnění způsobit. Například Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC (součást Světové zdravotnické organizace WHO) zjistila, že nádory v dutině ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, játrech, konečníku a prsu jsou mnohdy způsobeny konzumací alkoholu, přičemž s rostoucí konzumací alkoholu je riziko těchto onemocnění vyšší. Alkohol je spojován i s dalšími formami nádorových onemocnění, například plic, žaludku, slinivky a dělohy.

Jiné studie naopak prokazují, že střídmá konzumace alkoholu může být spojována s nižším rizikem karcinomu močového měchýře, ledvin, vaječníků a prostaty, stejně tak jako NHL (ne-Hodgkinovy lymfomy). Ovšem ani tak nelze vyzývat veřejnost ke konzumaci alkoholických nápojů z důvodu potenciálních zdravotních přínosů.

Co říká věda

Co říká věda

Literatura a odkazy na další informace o otázkách zdraví.

Dozvědět se více
Stáhnout příručky

Stáhnout příručky

Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.

Zobrazit příručky
Podnikněte kroky

Podnikněte kroky

Každá osoba je vystavena odlišným zdravotním rizikům. Máte-li jakékoli dotazy na téma zdravotních rizik i příznivých účinků konzumace alkoholu, promluvte si se svým lékařem.

Nepijte alkohol pro možné zdravotní přínosy – chcete-li prospět svému zdraví, zaměřte se na zdravou stravu, cvičení a další otázky životního stylu.

Alkohol a lidské tělo

Alkohol a lidské tělo

Podívejte se, co se stane, když se napijete.

Podívejte se

Co by vás také mohlo zajímat

Stručně

  • Podle některých organizací a výsledků studií je konzumace alkoholu přímo spojena s rozvojem karcinomu v dutině ústní, hltanu, hrtanu, jícnu, tlustém střevu, prsu a játrech.
  • Dále může být spojena s nádorovými onemocněními plic, žaludku, slinivky a dělohy.
  • Z výsledků některých studií vyplývá, že střídmá konzumace alkoholu je spojena s nižší mírou rizika karcinomu močového měchýře, ledvin, tlustého střeva, vaječníků a prostaty, a dále též NHL (ne-Hodgkinovy lymfomy).

Odkazy na externí webové stránky

Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.