Jazyk:

EN

Kocovina

Budete-li pít až do stádia opojení, můžete mít následně kocovinu.

Přestože naprostá většina lidí pije s rozumem, někteří občas pijí příliš. V takovém případě může lidské tělo reagovat určitými fyzickými příznaky, které označujeme jako "kocovina" (někdy také "veisalgia" nebo "alkoholová kocovina").

Kocovina zpravidla nastupuje během několika hodin poté, co člověk přestane pít, a vrcholí, když hladina alkoholu v krvi klesne na nulu. Poté může trvat dalších 24 hodin.

S kocovinou se lidstvo potýká již po staletí, ale stále plně nerozumíme tomu, které biologické činitele ji způsobují. Víme nicméně, co k ní vede – nadměrné pití – a jak se jí vyhnout – zodpovědnou konzumací alkoholu.

Běžnými projevy kocoviny jsou bolesti hlavy, vyčerpání, nutkání ke zvracení, neklid, nechuť k jídlu, žízeň a zvýšená citlivost na světlo a hluk.

Co se děje, když máme kocovinu

Alkohol se přímo vstřebává žaludkem, a tak nadměrné pití může vést k podráždění žaludečních stěn a nutkání ke zvracení.

Konzumace alkoholu v nadměrném množství podporuje tvorbu kyseliny solné uvnitř žaludku. Pokud se v žaludku nahromadí kyseliny solné příliš, tělo může reagovat zvracením. Běžnými projevy kocoviny jsou bolesti hlavy, vyčerpání, nutkání ke zvracení, neklid, nechuť k jídlu, žízeň a zvýšená citlivost na světlo a hluk.

Alkohol je diuretikem, a tak jeho nadměrná konzumace může nutit lidské tělo k intenzivnějšímu produkování moči. Alkohol rovněž potlačuje tvorbu antidiuretického hormonu (ADH), jenž napomáhá udržovat správnou koncentraci moči. Pokud tedy vypijete alkoholu příliš, ledviny vylučují z těla vodu namísto toho, aby ji zpětně vstřebávaly. Z těla se močí vypudí více vody a nastane dehydratace.

Mezi projevy mírné až střední dehydratace patří žízeň, slabost, závratě a omámení – podobně jako v případě kocoviny. Nadměrným močením se rovněž z těla dostávají potřebné soli a draslík. To může způsobovat pocity vyčerpání a nutkání ke zvracení.

Hlavním zdrojem energie uložené v těle je glykogen. Alkohol odbourává glykogen v játrech a vylučuje jej z těla v podobě moči. Kvůli nedostatku glykogenu se člověk může cítit unavený a slabý, dokud se hladina glykogenu v těle opět neobnoví.

Při odbourávání alkoholu v játrech se produkuje toxická látka označovaná jako acetaldehyd. Ten musí být zase odbourán pomocí enzymu, který se označuje jako tripeptid glutation. Pokud člověk alkoholu zkonzumuje více než dokáží játra zpracovat, začne se v těle hromadit acetaldehyd, dokud jej játra neodbourají. Tento stav může způsobit bolesti hlavy a nutkání ke zvracení.

Nadměrné množství alkoholu může bránit v produkci glutaminu, který je přirozenou povzbuzující látkou obsaženou v lidském těle. Když přestanete pít, tělo může reagovat nadprodukcí glutaminu. Zvýšená produkce glutaminu stimuluje mozek, což vede k neklidnému spaní a přispívá k pocitům únavy a úzkosti.

Přestože existují nejrůznější babské rady na vyléčení kocoviny, tělu nejvíce pomůže pití vody a spousta času k zotavení.

Nejlepším lékem na kocovinu je prevence. Buďte opatrní ohledně množství vypitého alkoholu, vždy pijte i dostatek vody a nikdy nepijte alkoholické nápoje na prázdný žaludek.

Alkohol a lidské tělo

Alkohol a lidské tělo

Podívejte se, co se stane, když se napijete.

Podívejte se
Stáhnout příručky

Stáhnout příručky

Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.

Zobrazit příručky