Existují přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že přílišná konzumace alkoholu během těhotenství s sebou nese značné riziko trvalého poškození dítěte. Pije-li těhotná žena, alkohol přechází z krve cirkulující v jejím oběhovém systému přes placentu do krve plodu, což může ovlivnit jeho vývoj a způsobit, že se u dítěte vyvine některý ze znaků Spektra poruch fetálního alkoholového syndromu (FASD). Zkratka FASD odkazuje na celou řadu vrozených vad, včetně FAS.
FAS je soubor genetických a vrozených vad, které byly zjištěny u některých dětí narozených ženám závislým na alkoholu nebo alkohol nad míru konzumujícím. Patří mezi ně například prenatální a postnatální růstová retardace, dysfunkce centrálního nervového systému či charakteristické rysy obličeje.
Odhadovaný výskyt FAS se pohybuje v rozmezí 0,5 až 3 případy na 1000 narozených dětí. Obecně lze říci, že FAS se častěji vyskytuje u marginalizovaných skupin obyvatelstva a u obyvatel s nižším socioekonomickým statusem.
Ne všechny ženy, které jsou závislé na alkoholu či alkohol nadměrně konzumují, porodí děti postižené FAS. Zda se u dítěte objeví či neobjeví některé z příznaků FAS, závisí také na jiných faktorech, jako jsou například způsob stravování, věk rodičky, kouření či užívání drog.
Konzumace alkoholu během těhotenství může kromě FAS způsobit také jiné poruchy plodu, například srdeční vady a poruchy činnosti ledvin, poškození sluchu a zraku, rozštěp rtu či různá poškození mozku a centrálního nervového systému.
Fetální alkoholový syndrom 02:04
Přehrát video
Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.
Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.
Zobrazit příručkyJste těhotná? Promluvte si se svým doktorem nebo zdravotníkem dříve, než začnete konzumovat alkohol.