Lidé nemocní cukrovkou by k alkoholu měli přistupovat velmi opatrně. Pití alkoholu může způsobit nárůst a pokles hladiny cukru v krvi v závislosti na tom, kolik vypijete, ale i na dalších faktorech. U některých diabetiků může nadměrné pití způsobit nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi.
Americké sdružení pro výzkum cukrovky (American Diabetes Association) doporučuje diabetikům pouze lehkou až střídmou konzumaci alkoholických nápojů (nejvýše dva nápoje denně v případě mužů a jeden nápoj u žen) - za podmínky, že souhlasí ošetřující lékař.
Někteří diabetici by neměli pít vůbec, protože alkohol může jejich stav zhoršit. Například nemocní cukrovkou s vysokou hladinou triglyceridů (určitý typ tuku obsažený v krvi) by alkoholické nápoje neměli pít vůbec, protože alkohol ovlivňuje schopnost jater odbourávat tuk v krevním oběhu.
Pití alkoholu může způsobit nedostatečnou účinnost léků na diabetes, což se může odrazit v nebezpečném kolísání hladiny cukru v krvi.
Z výsledků některých studií vyplývá, že lehká až střídmá konzumace alkoholu může vykazovat mírný ochranný účinek proti nástupu onemocnění diabetes druhého typu. Jiné studie naopak uvádějí, že u některých pacientů s diabetem druhého typu může i střídmá konzumace alkoholu způsobovat nízkou hladinu cukru v krvi.
Zánět slinivky břišní je spojen s onemocněním cukrovkou. Dlouhodobá intenzivní konzumace alkoholu může přispět k zánětu slinivky břišní, který může následně vést k onemocnění cukrovkou.
Stáhněte si informační příručky ve formátu PDF. Připravili jsme pro vás sadu 19 příruček.
Zobrazit příručkyTrpíte-li cukrovkou, měli byste se poradit se svým lékařem v jakém objemu je pro vás bezpečné alkoholické nápoje konzumovat – pokud vůbec.
Plzeňský Prazdroj a.s. nenese žádnou odpovědnost za obsah uvedený na externích webových stránkách.