Většina rizik i pozitivních účinků konzumace alkoholu se týká žen i mužů, nicméně reakce žen na požití alkoholického nápoje je rychlejší, než je tomu u mužů, protože ženský organismus reaguje na alkohol odlišně.
Ženské tělo se liší od mužského. Následující faktory mohou přispívat k tomu, jak rozdílně se u obou pohlaví alkohol dostává do krevního oběhu, neboli jak se mění tzv. hladina alkoholu v krvi (zkr. BAC).
Není možné předpovědět, jak přesně bude určitá osoba na alkohol reagovat, protože každý organismus a každá situace jsou neopakovatelné (např. výška, váha, objem a načasování příjmu potravy, genetické předpoklady, užívané léky, zdravotní stav, atd.). Pokud žena vypije stejné množství jako muž, vystavuje se tím většímu zdravotnímu riziku než muž, proto jsou hodnoty doporučení "střídmého pití" nižší pro ženy než pro muže. Ženy by se nikdy neměly snažit v pití alkoholu vyrovnat mužům.
Těhotné ženy by alkohol vůbec pít neměly nebo by jeho konzumaci měly zkonzultovat s lékařem. V současné době neexistuje žádný odborný konsenzus, jaké množství alkoholu je pro těhotnou ženu neškodné, aniž by ohrozilo plod.
Rakovinou prsu trpí ženy více než muži.
Některé výzkumné organizace dospěly ke zjištění, že konzumace alkoholu může způsobit rakovinu prsu, přičemž riziko stoupá se zvyšujícím se množstvím vypitého alkoholu.
Ženy, které více než pět let prodělávají hormonální léčbu a požívají alkoholické nápoje, mohou být vystaveny riziku vzniku rakoviny prsu.
Konzumace alkoholu v kombinaci s užitím léků může být nebezpečná, ať už se jedná o medikamenty na předpis nebo volně dostupné léky. Některá léčiva by nikdy neměla být kombinována s alkoholem, u jiných je potřeba zachovávat opatrnost. Je zapotřebí se vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem, zda je možné s danými léčivy pít alkoholické nápoje.